14 maja 1957 roku Ojciec Święty Pius XII poświęcił kopię Cudownego Obrazu przywiezioną do Rzymu przez Prymasa Polski i obdarzył ją specjalnym błogosławieństwem na nawiedzenie kościołów całej Polski. Namiestnik Chrystusa delegował niejako Matkę Chrystusa do kraju, który zapragnął z Nią razem rozpocząć drugie tysiąclecie swoich dziejów.
W pierwszą niedzielę Adwentu 30 listopada 1975 roku Diecezja Płocka przeżywała podniosłą uroczystość Inauguracji Nawiedzenia. Przygotowania do Nawiedzenia Diecezji trwały kilka lat. Najpierw trzeba było zaktywizować duchowieństwo i zakony przez odpowiednią lekturę a następnie konferencje z wprowadzającymi referatami, które głosili między innymi zaproszeni biskupi z diecezji, gdzie Nawiedzenie miało już miejsce: bp Ablewicz z Tarnowa i bp Wójcik z Sandomierza. Odbyły się również duszpasterskie spotkania duchowieństwa z misjonarzami i rekolekcjonistami Peregrynacji w diecezji płockiej. Wydział Duszpasterski Kurii wydał obszerną instrukcję o Nawiedzeniu oraz szczegółowy kalendarz Peregrynacji.
30 listopada diecezja płocka, jako dwudziesta trzecia, przeżyła uroczystość inauguracji Nawiedzenia. Obraz przejęła od diecezji włocławskiej. Uroczystość miała miejsce w kościele klasztornym OO. Pasjonistów w Przasnyszu.
Po bardzo uroczystej inauguracji Nawiedzenia w Przasnyszu rozpoczęła się błogosławiona wędrówka Matki Bożej po płockiej diecezji od parafii do parafii ustalonym szlakiem, kolejno po sześciu rejonach: ciechanowskim, płońskim, sierpeckim, pułtuskim, rypińskim i płockim. W czasie koniecznych przerw Obraz był umieszczany w kaplicach zakonnych.
Zazwyczaj Obraz przybywał do każdej wspólnoty o godz. 16, opuszcza ł ją w dzień następny o godz. 14.
Błogosławiony czas Nawiedzenia Diecezji Płockiej przez Matkę Bożą dobiegł końca. W sobotę 6 listopada o godz. 17 miała miejsce w Płockiej Bazylice Katedralnej podniosła uroczystość pożegnania łaskami słynącego Obrazu naszej Niebieskiej Matki i Królowej przy udziale 26 biskupów polskich pod przewodnictwem Najdostojniejszego Metropolity Krakowskiego Karola Kardynała Wojtyły, ponad 200 kapłanów diecezjalnych i zakonnych, około 100 sióstr zakonnych z różnych Zgromadzeń, delegacji Uczelni Katolickich – KUL-u i ATK, przedstawicieli wiernych ze wszystkich parafii Diecezji oraz społeczeństwa katolickiego Płocka w ogólnej liczbie około 50.000 osób.
Po Uroczystości Obraz przewieziony został do Gostynia, gdzie przejęła Go delegacja Kościoła Poznańskiego.
Ks. Biskup Bogdan Sikorski o owocach Nawiedzenia:
Opublikowane fragmenty pochodzą z:
Bogdan Sikorski, Peregrynacyjne spotkanie kościoła płockiego z Matka Bożą: historia, owoce (30.XI.1975 – 6.XI.1976) Studia Płockie 7, 1979
Stupskie pamiątkowe zdjęcie z Nawiedzenia posiada datę 18.XII.1975:
więcej informacji -> O nawiedzeniu obrazu Matki Bożej w 1975 roku
Dodaj komentarz