6 lutego 1920
Protokół uroczystego posiedzenia Sejmiku Powiatowego w Mławie.
(uroczysty charakter posiedzenia wynikał z potrzeby zadukomentowania radosnej chwili objęcia przez władze Rzeczypospolitej Polskiej ziem byłego zaboru pruskiego – prastarej Wielkopolski i dzielnicy Pomorskiej, oraz upamiętnienia, że zbliza się dzień, w którym wojska polskie dotrą do morza Bałtyckiego i zatkną nad jego brzegami sztandar Polski – przyp. admin)
Punkt VIII
b) W końcu członek p. Zygmunt Makomaski, stawia wniosek, poparty przez wszystkich obecnych członków Sejmiku, aby ze względu na dotkliwy brak w całym powiecie akuszerek fachowych wszystkie gminy wiejskie wstawiły do swych budżetów odpowiednie sumy na utrzymanie po jednej stałej wykwalifikowanej akuszerce w każdej z poszczególnych gmin.
Po dłuższej dyskusji w powyższej sprawie, Sejmik jednogłośnie aprobuje wniosek p. Makomaskiego i postanawia przekazać go Wydziałowi Powiatowemu w celu wdrożenia odpowiedniej akcji.
Po wyczerpaniu porządku dziennego, przewodniczący posiedzenie zamknął o godzinie 3 po poł. dziękując obecnym członkom Sejmiku za przybycie i wzięcie udziału w obradach dzisiejszego posiedzenia.
Przewodniczący Sejmiku
Starostwa Mławski
(–) J. Czałbowski
Protokulant
p.o. Sekretarza Sejmiku
(–) H. Śniegocki
Fragmenty z Gazety Urzędowej Wydziału Powiatowego Powiatu Mławskiego, 1920, nr 1 pochodzą z „Żródła historyczne do dziejów Ziemi Mławskiej 1065 – 1956”
.
Jedną z instytucji kształcących akuszerki była Warszawska Miejska Szkoła Położnych w Warszawie. W Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Oświaty 5/1948 w obwieszczeniu sądowym znajdujemy informację o osobie z Konopek występującej o „odtworzenie świadectwa akuszeryjnego wydanego (…) w dniu 20 czerwca 1925 roku”:
.
Dodaj komentarz